Wywiad: “Chrapanie. Czy można się go pozbyć bezboleśnie i to w ciągu pół godziny?”

O zabiegach wykonywanych w poradni otolaryngologicznej w żyrardowskim Centrum Medycyny i Rehabilitacji Artkinezis opowiedziała nam Pani doktor Aleksandra Mickielewicz – specjalistka otolaryngolog, zajmująca się chorobami nosa, gardła, uszu i zatok pracująca na co dzień w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach oraz poradni otolaryngologicznej Centrum Medycyny i Rehabilitacji Artkinezis w Żyrardowie.

Zuzanna Bożek: Jakie usługi otolaryngologiczne wykonywane są przez lekarzy specjalistów otolaryngologii w Artkinezis?

Lek. med. Aleksandra Mickielewicz: Przede wszystkim konsultujemy naszych pacjentów oraz przeprowadzamy pełne badanie przedmiotowe z użyciem nowoczesnego sprzętu endoskopowego przy użyciu zarówno endoskopu sztywnego i giętkiego (fiberoskop) oraz mikroskopu usznego.

Z jakimi dolegliwościami możemy się zgłosić do poradni otolaryngologicznej?

Do laryngologa możemy się zgłosić z problemami związanymi z rozwojem mowy u dziecka, niedrożnością nosa, niedosłuchem, nawracającymi krwawieniami z nosa czy zbyt krótkim wędzidełkiem języka. U dorosłych to zazwyczaj kwestie chorych zatok, problemy z niedrożnością nosa, chrapaniem, chorobami uszu jak stany zapalne czy prozaiczne zatkanie woszczyną, ale też choroby gardła, nawracające zapalenia gardła czy anginy.

Chrapanie – to częsta przypadłość. Jak możemy temu zaradzić?

Chrapanie to dolegliwość, która w większości dotyka mężczyzn, ale nie tylko, zgłaszają się do nas też panie. Zaburzenia oddychania w czasie snu są wypadkową kilku kwestii. Ze strony laryngologicznej oceniamy drożność nosa i jeśli jest upośledzona z powodu przerostu małżowin nosowych dolnych to możemy zastosować zabieg konchoplastyki, przy użyciu metody radiochirurgii. Polega to na zmniejszeniu przerośniętych małżowin nosowych dolnych czyli wypustek w nosie, które wpływają na jego drożność.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli problem tkwi w nadmiernym zwiotczeniu podniebienia miękkiego i przeroście języczka to stosujemy zabieg uvulopalatoplastyki, potocznie nazwanym zabiegiem likwidującym chrapanie. Operacja polega na przycięciu języczka oraz usztywnieniu podniebienia miękkiego poprzez nakłucia specjalną elektrodą. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Jest bezbolesny, a gojenie w pierwszym etapie trwa około dwóch tygodni. Efekty są widoczne po kilku miesiącach, gdy w pełni wygoją się tkanki. Takimi pacjentami możemy się zająć w Artkinezis od niedawna, dzięki inwestycji w nowoczesny sprzęt specjalistyczny.

O czym powinien wiedzieć pacjent planujący zabieg?

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja otorynolaryngologiczna w celu prawidłowego zakwalifikowania pacjenta. Lekarz określi sposób postępowania oraz oceni czy nie występują przeciwwskazania. Po zabiegu w obrębie nosa zalecamy płukanie nosa oraz natłuszczanie jego śluzówki natomiast po zabiegu w obrębie podniebienia pacjent powinien przez 7 dni unikać alkoholu, bardzo gorących napojów, pikantnych i kwaśnych potraw, a także zrezygnować ze spożywania produktów, które mogłyby podrażnić struktury jamy ustnej (np. słone przekąski czy inne pokarmy o dużej twardości). Należy również unikać wysiłku fizycznego, a także wstrzymać się od korzystania z sauny czy z gorących kąpieli.

W jaki sposób leczymy chrapanie w Artkinezis?

W leczeniu chrapania stosujemy nowoczesną i bezpieczną metodę chirurgii radiofalowej zwaną potocznie metodę Celon od nazwy aparatu którym przeprowadza się operację.

Wspomniała Pani, że zabieg jest bezpieczny. Czy mogą po nim wystąpić jakieś powikłania?

Po zabiegu u pacjentów mogą występować pewne dolegliwości, takie jak ból czy dyskomfort w obrębie obszaru poddawanego leczeniu, jednak nie utrzymują się one zbyt długo i zwykle ustępują w ciągu około 10 dni.

Wykonujecie także zabieg podcięcia wędzidełka języka, który może okazać się pomocny w leczeniu wady wymowy.

Dzięki współpracy z poradniami logopedycznymi, które mieszczą się w Żyrardowie (Szpatułka czy Huśtawka) mamy możliwość pomocy dzieciom, u których występuje skrócenie wędzidełka języka. To przypadłość, która dotyka zarówno niemowlęta jak i dzieci kilkuletnie.

Dzięki temu wspieramy działalność logopedyczną. Na taki zabieg nie czeka się długo, a efekty są widoczne bardzo szybko. Wędzidełka znajdujące się w jamie ustnej służą przede wszystkim umożliwieniu ruchu warg czy języka, utrzymaniu odpowiedniego napięcia mięśniowego, czy zachowaniu funkcji żucia. Zdarza się jednak, że wędzidełko ma nieprawidłową budowę – wtedy wszystkie te funkcje mogą być ograniczone. Najczęściej problem dotyczy zbyt krótkiej tkanki, która może powodować wady wymowy, problemy ze ssaniem i przeżuwaniem, a także problemy z zaleganiem śliny.

Podcięcie wędzidełka wykonuje się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Zdecydowanie częściej zabieg przeprowadza się jednak w wieku dziecięcym – aby uniknąć długotrwałych konsekwencji w postaci np. tworzących się wad zgryzu wynikających z nieprawidłowej budowy wędzidełka. Wskazaniem do zabiegu skrócenia wędzidełka mogą być np. problemy ze ssaniem u niemowlaka, a u starszych dzieci – chociażby słyszalne problemy z artykulacją. Zabieg podcięcia wędzidełka jest stosunkowo prosty i trwa bardzo krótko. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Polega na przecięciu błony aby umożliwić tkankom złączonym przez wędzidełko większą ruchomość. Nacięcie jest wykonywane przy użyciu narzędzi chirurgicznych.

Jakie inne zabiegi wykonują Państwo w Żyrardowie?

Poza wspomnianymi wcześniej zabiegami w poradni otolaryngologicznej Artkinezis wykonujemy drenaż ucha w znieczuleniu miejscowym, tamponadę (balonową) nosa, koagulację naczyń krwionośnych nosa z tamponadą lub bez, usunięcie kamienia w śliniance podjęzykowej czy też diagnostykę i wycięcie zmian ze śluzówki jamy ustnej i nosowej.

Co wyróżnia Artkinezis w zakresie laryngologii na tle innych placówek?

Wyróżniamy się przede wszystkim zespołem specjalistów z dużym doświadczeniem klinicznym, zdobytym w trakcie wielu lat pracy w uznanych ośrodkach klinicznych i akademickich. Mamy też doświadczenie operacyjne, obejmujące kilka czy nawet kilkanaście tysięcy wykonanych zabiegów. Ponadto aktualizujemy wiedzę poprzez udział w kursach i warsztatach w kraju i zagranicy. Jako poradnia otolaryngologiczna dysponujemy bardzo dobrym i nowoczesnym sprzętem, który wykorzystujemy do wykonywania wielu zabiegów. Naszym atutem jest to, że zabiegi są wykonywane tutaj na miejscu w komfortowych warunkach – w poradni otolaryngologicznej w Żyrardowie.

Dziękuję za rozmowę.


Lek. med. Aleksandra Mickielewicz ukończyła studia medyczne i otrzymała dyplom lekarza na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym Specjalizację oraz doświadczenie zawodowe zdobyła w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi,
Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi oraz Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Dziecięcych.