Marzec Miesiącem Kobiet w Artkinezis

PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY

Co to jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym narządu rodnego kobiety, rozwijającym się w szyjce macicy. Jest on obecnie trzecim pod względem częstości nowotworem u kobiet na świecie. Szczyt zachorowalności w Polsce przypada na 6. dekadę życia. Ostatnie lata wskazują na wzrost liczby zachorowań u kobiet młodszych (od 35. do 44. r.ż.). Rokowanie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania, typu budowy mikroskopowej, stopnia dojrzałości, głębokości zajęcia tkanek macicy i obecności przerzutów do węzłów chłonnych. W ostatnich latach dzięki rozpowszechnianiu w Polsce akcji profilaktycznych następuje systematyczny spadek zachorowalności i umieralności z powodu tego nowotworu.

Chcesz uniknąć raka szyjki macicy – korzystaj z badań profilaktycznych- cytologii

Badanie cytologiczne pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie – jeszcze w momencie powstania stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%

Czy warto wykonywać cytologię ?

Warto pozbyć się nieśmiałości, gdyż regularne badania mogą nie tylko zapobiec chorobie, ale po prostu uratować życie. Według Polskiej Unii Onkologii codziennie w naszym kraju diagnozuje się raka szyjki macicy u 10 kobiet, a połowa z nich nie wygrywa walki z tą ciężką chorobą. W Polsce na ten nowotwor umiera dwa razy więcej kobiet niż w większości krajów Europy, co wynika z faktu, że w większości przypadków rak szyjki macicy rozpoznawany jest zbyt późno. Wiele osób nadal wierzy, że spotkanie z lekarzem jest koniecznie dopiero wówczas, kiedy ciało zaczyna chorować i pojawiają się dokuczliwe objawy dlatego pacjentki zgłaszają się do lekarza specjalisty za późno. Te niebezpieczne i szkodliwe nastawienia sprawiają, że profilaktyka oraz badania kontrolne są powszechnie zaniedbywane.

Cytologia płynna LBC a cytologia klasyczna – jakie są różnice ?

W przypadku przeprowadzania cytologii klasyczną metodą materiał jest uzyskany z szyjki macicy i nanoszony jest bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, gdzie następnie poddawany jest ocenie morfologicznej. Proces ten jest związany z ryzykiem nierównomiernego rozprowadzonego materiału oraz nachodzenia na siebie poszczególnych komórek, co może prowadzić do utrudnionej analizy preparatu.

W przypadku cytologii płynnej, po przeprowadzeniu wymazu z narządów rodnych, szczoteczka wymazowa wraz z obecnymi tam komórkami umieszczana jest w specjalnym, płynnym podłożu. Otrzymany w taki sposób materiał poddawany jest następnie specjalistycznej obróbce w laboratorium, podczas której usuwane są m.in. erytrocyty, śluz, bakterie oraz inne komórki, które mogłyby utrudnić ocenę preparatu. Dzięki takiemu postępowaniu badanie płynnej cytologii pozwala uzyskać obraz składający się tylko z jednej warstwy komórek, co znacząco poprawia jakość oceny mikroskopowej oraz zwiększa przydatność kliniczną badania.

Dodatkowo, na podstawie materiału uzyskanego podczas cytologii płynnej możliwe jest przeprowadzenie badań w kierunku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)  oraz bakterii z gatunku Chlamydia trachomatis. Szczególnie istotna jest diagnostyka w zakresie zakażeń wirusem HPV, jako że to właśnie ten patogen odpowiada za znaczącą większość przypadków raka szyjki macicy.

Cytologia – jak się przygotować do badania?

Na cytologię najlepiej zgłaszać się po zakończeniu miesiączkiNależy również odczekać około dwóch dni, jeżeli były stosowane jakiekolwiek środki dopochwowe np.: lecznicze, antykoncepcyjne, przeciwzapalne  czy też irygacje. Wymazu z szyjki macicy nie pobiera się w czasie miesiączki. Warto również wiedzieć, że przed badaniem cytologicznym nie możnawspółżyć. 

Dlaczego warto pamiętać o profilaktyce raka szyjki macicy ?

Dzięki dobrze zorganizowanym badaniom przesiewowym opartym na teście cytologicznym, na ten nowotwór choruje coraz mniej kobiet. Niewykryty i nieleczony nowotwór może prowadzić do śmierci, dlatego wszystkie kobiety, jak również nastolatki, które rozpoczęły współżycie powinny regularnie wykonywać cytologię. Pierwszą cytologię powinno się wykonać nie później niż po ukończeniu 25 roku życia lub po upływie 3 lat od rozpoczęcia współżycia.

Zapraszamy na badania cytologiczne

Zespół Artkinezis