Uwolnienie ścięgien kciuka z zapalnie zmienionych osłonek, wycięcie zapalnie zmienionych tkanek

Choroba de Quervaina

Choroba objawia się dolegliwościami bólowymi, obrzękiem  na promieniowej powierzchni nadgarstka i przedramienia podczas ruchu kciuka. Objawy nasilają się przy ucisku bolesnego miejsca i podczas wykonywania ruchu kciuka z dużym obciążeniem.

Choroba jest wynikiem zapalenia pochewek ścięgien prostownika krótkiego i odwodziciela długiego kciuka.

Opis przeprowadzenia zabiegu:

Operację wykonuje się w polu niedokrwionym uzyskanym przez założenie opaski uciskowej na ramię.

Zabieg polega na uwolnieniu ścięgien z zapalnie zmienionych osłonek oraz wycięciu okolicznych tkanek ograniczających swobodny ruch ścięgna / często są to wyrośla kostne wyrostka rylcowatego kości promieniowej /.

Po operacji zakładany jest gruby opatrunek „kokonowy” na dwa dni. Po zmianie opatrunku na plastrowy rozpoczynamy ćwiczenia kciuka : najpierw w odciążeniu i wspomagane a po kilku dniach czynne. Podczas rehabilitacji mogą wystąpić dolegliwości bólowe w miejscu operowanym, zaczerwienienie i obrzęk tkanki podskórnej i skóry.

Wykonanie operacji nie gwarantuje ustąpienia dotychczasowych dolegliwości. Ostateczny efekt po leczeniu jest ściśle powiązany z przestrzeganiem zaleceń lekarskich i wykonaniem pełnego cyklu zabiegów rehabilitacyjnych indywidualnie dostosowanych dla każdego pacjenta.

Działania uboczne i powikłania:

Przeprowadzenie każdej interwencji lekarskiej może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych oraz działań niepożądanych.

Po zabiegu może dojść do wzrostu temperatury ciała. Do podwyższenia temperatury i zaczerwienienia skóry okolicy operowanej oraz rozejścia / przedłużenia gojenia / rany pooperacyjnej.

Najczęściej spotykanym powikłaniem jest obrzęk operowanej ręki i ból w miejscu rany pooperacyjnej. Kolejnym w częstości występowania jest obrzęk całej  kończyny związany z zastojem w krążeniu żylnym oraz limfatycznym i możliwością wystąpienia zapalenia żył z ich zakrzepicą co wymaga wielotygodniowego leczenia i ogranicza efektywność rehabilitacji. Niekiedy dochodzi do wytworzenia grubej blizny pooperacyjnej i mogą się pojawiać w tej okolicy dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia. Do bardzo rzadkich powikłań należy uszkodzenie naczyń lub nerwów operowanej ręki oraz zakażenie rany pooperacyjnej.

Powikłania późne – wytworzone zmiany bliznowate w obrębie rany pooperacyjnej skórnej i głęboko w tkankach ręki, mogą  powodować powstanie dolegliwości bólowych i ograniczenia ruchomości palca i nadgarstka. W  skrajnych przypadkach może dojść do nawrotu pełnoobjawowej choroby będącej przyczyną wykonania operacji.

Ryzyko wystąpienia powikłań wielokrotnie wzrasta w przypadku pacjentów wyniszczonych lub otyłych.

Leczenie alternatywne:

Farmakoterapia: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane w formie ogólnej / tabletki, czopki, iniekcje domięśniowe/ lub miejscowo w postaci maści i żelów z możliwością wspomagania fizykoterapią jonoforeza i fonoforeza oraz iniekcji leków przeciw zapalnych w chore miejsce.

Rehabilitacja medyczna: fizykoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna. Stałe noszenie ortez unieruchamiających kciuk.