Opis przeprowadzenia zabiegu:
Operację wykonuje się w polu niedokrwionym uzyskanym przez założenie opaski uciskowej na ramię.
Zabieg polega na wycięciu zniekształconej części paznokcia, usunięciu zmienionej zapalnie macieży paznokcia i oczyszczeniu paliczka obwodowego ze zmienionych zapalnie tkanek.
Zabieg wykonujemy z krótkiego cięcia skórnego obejmującego wał paznokciowy dochodzącego do podstawy paliczka bliższego.
W trakcie operacji może zaistnieć konieczność rozszerzenia zakresu zabiegu – usunięcie zmienionej zapalnie tkanki kostnej pod paznokciem.
Po zabiegu przez tydzień wskazane jest przyjmowanie antybiotyku.
Wykonanie operacji nie gwarantuje ustąpienia dotychczasowych dolegliwości. Ostateczny efekt po leczeniu jest ściśle powiązany z przestrzeganiem zaleceń lekarskich.
Działania uboczne i powikłania:
Przeprowadzenie każdej interwencji lekarskiej może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych oraz działań niepożądanych.
Po zabiegu może dojść do wzrostu temperatury ciała. Do podwyższenia temperatury i zaczerwienienia skóry okolicy operowanej oraz rozejścia / przedłużenia gojenia / rany pooperacyjnej.
Najczęściej spotykanym powikłaniem jest obrzęk operowanej ręki i ból w miejscu rany pooperacyjnej. Kolejnym w częstości występowania jest obrzęk całej kończyny związany z zastojem w krążeniu żylnym oraz limfatycznym i możliwością wystąpienia zapalenia żył z ich zakrzepicą co wymaga wielotygodniowego leczenia i ogranicza efektywność rehabilitacji. Niekiedy dochodzi do wytworzenia grubej blizny pooperacyjnej i mogą się pojawiać w tej okolicy dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia. Do bardzo rzadkich powikłań należy uszkodzenie naczyń lub nerwów operowanej ręki.
Powikłania późne – powstanie zmian bliznowatych w obrębie rany pooperacyjnej skórnej i głęboko w tkankach ręki mogących powodować powstanie dolegliwości bólowych i ograniczenie ruchomości palca. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do nawrotu pełnoobjawowej choroby będącej przyczyną wykonania operacji.
Ryzyko wystąpienia powikłań wielokrotnie wzrasta w przypadku pacjentów wyniszczonych lub otyłych.
Leczenie alternatywne:
Farmakoterapia: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane w formie ogólnej / tabletki, czopki, iniekcje domięśniowe/ lub miejscowo w postaci maści i żelów/, antybiotykoterapia.