Co to jest niewydolność serca
Niewydolność serca to choroba, w której serce nie kurczy się prawidłowo i w związku z tym nie jest w stanie przepompować takiej ilość krwi jaka w danym momencie jest potrzebna. Z tego powodu do różnych części ciała nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu i substancji odżywczych. Przyczyną niewydolności serca może być wiele innych chorób takich jak choroba wieńcowa, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, wady serca i wiele innych.
Na jakie objawy zwrócić uwagę
Dolegliwości związane z niewydolnością serca mogą być różne. Typowo objawia się ona pogorszeniem tolerancji wysiłku, dusznością podczas wysiłku, aż do duszności po przejściu kilku metrów czy nawet w spoczynku. Osoba z niewydolnością serca odczuwa większą duszność gdy leży, a na siedząco czy stojąco czuje się lepiej. Chorzy na zaawansowaną niewydolność serca czasami śpią na siedząco, a gdy się położą mają uczucie jakby się topili. Innym typowym objawem niewydolności serca są obrzęki kończyn dolnych. Mniej charakterystyczne są dolegliwości taki jak utrata apetytu, zawroty głowy, szybkie bicie serca, potrzeba oddawania w nocy moczu.
Jak leczy się niewydolność serca
Podstawą leczenia niewydolności serca jest ustalenie przyczyny, która do niej doprowadziła, ponieważ czasami skuteczne leczenie wyjściowej choroby pozwala na cofnięcie się niewydolności serca. U części pacjentów niewydolność serca jest nieodwracalna, a leczenie służy głównie do zmniejszenia objawów z nią związanych. Czasami serce jest tak uszkodzone, że jedynym możliwym leczeniem jest jego przeszczep.
Co