Ćwiczenia mięśni brzucha w zapobieganiu schorzeniom kręgosłupa

W pracy fizjoterapeuty jedną z najczęstszych dolegliwości z jaką trzeba się zmierzyć są bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dotyczą one większości populacji. Nawet młodzi ludzie coraz częściej skarżą się na to schorzenie. Powszechność tego problemu wynika ze współczesnego trybu życia jaki prowadzimy. Można to określić trzema słowami pośpiech, stres i brak aktywności fizycznej.. Nie wszystkie metody stosowane w ramach domowej terapii sprawdzają się Przed podjęciem samodzielnych ćwiczeń należy skonsultować się z fizjoterapeutą.

W naszym organizmie występuje tzw. zespół skrzyżowania. Charakteryzuje się on zaburzeniami równowagi napięć mięśniowych. Jedne mięśnie są mocno napięte, co bardzo często wywołuje ból, natomiast drugie, które mają przeciwną funkcję (antagonistyczną) są osłabione. Jedną z takich „par”, są mięśnie brzucha i prostowniki grzbietu. Do przywrócenie prawidłowej równowagi mięśniowej często można doprowadzić ćwicząc mięśnie osłabione, czyli w przypadku nadmiernie napiętych mięśni prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego należy wzmacniać mięśnie brzucha, a konkretnie mięsień prosty, skośny zewnętrzny i wewnętrzny, a zwłaszcza mięsień poprzeczny brzucha, który jest bardzo często osłabiony.

Ćwiczenia należy wykonywać od 20 do 30 minut, najlepiej codziennie. Kładziemy się na plecach na dość twardym podłożu. Ręce leżą wzdłuż tułowia. Pierwszą rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę jest wciągnięcie brzucha. Uzyskujemy wtedy napięcie mięśnia poprzecznego brzucha. Następnie należy podnieść lewą nogę minimalnie do góry. Utrzymać tą pozycje przez około 20 sekund. Następnie pracę kontynuujemy z drugą kończyna dolną

 

 

Kolejnym ćwiczeniem jest uniesienie obu nóg do góry i powolne opuszczanie. W tym momencie bardzo dobrze pracują dolne części mięśnia prostego brzucha. Bardzo ważne jest mocne przyciśnięcie odcinka lędźwiowego do podłoża, aby wyłączyć pracę mięśni prostowników grzbietu.

 

Innym ćwiczeniem jest wzmacnianie mięśni skośnych. Unosimy głowę, barki i wyprostowane ręce nieznacznie w górę, przenosimy je w prawo i wykonujemy krótkie ruchy w górę i w dół. Gdy zrobimy około dwudziestu ruchów, robimy to samo z drugą stronę ciała.

Wymienione ćwiczenia to tylko jedne z wielu, które sprawią, iż ból pleców może ustąpić. Systematyczność i poprawna technika są kluczem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Aby nauczyć się prawidłowego wykonywania ćwiczeń należy zgłosić się do fizjoterapeuty, a następnie wykonywać je samodzielnie w domu.

Fizjoterapeuta – Jakub Firląg