Badanie EEG

EEG i wideo EEG

Badanie EEG to podstawowe badanie w diagnozowaniu padaczki. Jeśli potwierdzi ono nieprawidłową czynność mózgu i epilepsję, staje się rutynowym badaniem kontrolnym w czasie leczenia. Badanie to wykonuje się również jako badanie pomocnicze w przypadku nawracających bólów głowy, problemach ze snem, po urazach głowy, niekontrolowanych zaburzeniach świadomości, zdiagnozowanych guzów mózgu, zaburzeń metabolicznych, stanów otępienia po udarze mózgu, tikach, a także w autyzmie i w innych zaburzeniach z pogranicza psychiatrii i neurologii jako wsparcie diagnozowania chorób organicznych mózgu.

Badanie EEG wideo EEG powinno być prawidłowo wykonane pod kątem technicznym, tak aby lekarz opisujący zarejestrowany zapis fal mózgowych, mógł dobrze rozpoznać nieprawidłowości.

Centrum Medycyny i Rehabilitacji ARTKINEZIS oferuje:

  • Standardowe badania EEG w czuwaniu dzieci i dorosłych,
  • Badania EEG we śnie po deprywacji snu dzieci i dorosłych,
  • Badania EEG we śnie w ciągu dnia i w godzinach wieczornych oraz nocnych (do 24. 00),
  • Badania EEG i wideo EEG w domu pacjenta

Wszystkie badania EEG wykonywane są przez zespół doświadczonych techników posiadających licencję PTNK*. Opisy badań EEG dzieci i dorosłych wykonują specjaliści posiadający licencje PTNK, klinicystów pracujących w wiodących ośrodkach medycznych w Warszawie.

Pracujemy na nowoczesnym sprzęcie firmy Elmiko oraz niemieckich czepkach, zapewniających wygodę podczas wykonywania badania dzieciom i dorosłym.  Zapewniamy komfortowe warunki oraz profesjonalną i miłą obsługę. Badania wykonywane są w określonych dniach w każdym miesiącu, badania domowe i wielogodzinne umawiane są indywidualnie na dogodny dla pacjenta termin.

*) Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej

Czym jest badanie EEG?

Badanie EEG polega na rejestracji czynnościowych prądów mózgu człowieka. Badanie EEG ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. Badanie odbywa się w pracowni EEG, gdzie na głowę pacjenta zakłada się specjalne elektrody. Zapis fal mózgowych zapisywany jest w komputerze, a potem analizowany przez lekarza neurologa.  W wielu schorzeniach mózgu badanie pozwala umiejscowić proces chorobowy w określonej okolicy. Badanie jest bezbolesne.  Standardowy zapis badania u osoby dorosłej trwa 20 minut. Wykonuje się również badania we śnie po deprywacji snu. Taki zapis trwała około 60 minut.  U dzieci badanie wykonuje się zazwyczaj we śnie po deprywacji snu lub śnie naturalnym. W celu lepszej i dokładniejszej diagnostyki wykonuje się dłuższe badania, jak w nocy 12 godzinne wideo EEG.

Sposób przygotowania do badania EEG

Pacjent zgłaszający się na badanie powinien być zdrowy to znaczy bez objawów przeziębienia lub innej infekcji przebiegającej z gorączką .  Jeśli pacjent  leczony był antybiotykami , badanie można wykonać  trzy dni po zakończeniu antybiotykoterapii.  Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, mieć czyste włosy bez lakierów czy żeli i kremów do układania fryzury. Na badanie w czuwaniu pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany. Pacjent w dniu badania powinien przyjąć wszystkie leki, które przyjmuje rutynowo.

Badanie po deprywacji snu to takie, kiedy pacjent przychodzi na badanie po nieprzespanej nocy.  Na badaniu musi zasnąć, dlatego takie badanie powinno być umawiane w godzinach porannych.

Badanie we śnie dzieci  często wykonuje się po deprywacji snu. Wtedy dziecko wybudzane jest  nad ranem. Trzeba zapewnić dziecku dość aktywny ranek i dzień,  tak aby zasnęło na badaniu EEG. Badanie EEG można również wykonać w godzinach naturalnego snu dziecka. Wtedy takie badanie umawiane jest w  godzinach drzemki dziecka lub w godzinach wieczornych lub nocnych.

Przed badaniem EEG nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata itp. ).

Jak wygląda badanie EEG w domu pacjenta?

Domowe badania EEG umawiane są indywidualnie i dostosowane do potrzeb pacjenta.

Badania EEG w domu – komfort dla dziecka i rodziców

U dzieci najczęściej badanie EEG przeprowadza się podczas snu. Wiemy jednak, jak trudno jest uśpić dziecko w warunkach pracowni EEG, o godzinach wyznaczonych przez pracowników i w godzinach działania placówki. Nawet po deprywacji snu wielu dzieciom nie udaje się wejść w głębsze fazy snu mimo olbrzymiego zmęczenia. Są zestresowane i przestraszone. Często mimo wysiłku rodziców i techników badanie się nie udaje. Dom to najbardziej przyjazne miejsce dla dziecka. Zasypianie we własnym łóżku w otoczeniu znanych zabawek, dźwięków i zapachów jest naturalne i pozbawione stresu. Nawet zaśnięcie w „magicznej czapeczce do badania snów” staje się mniej stresogenne i wręcz ciekawe. Badania EEG w domu to doskonałe rozwiązanie na wykonanie badania u dzieci z padaczką, autystycznych, z przeczulicą skórną, zaburzeniami zachowania oraz dzieci z fobią szpitalną (dzieci, które reagują wielkim stresem na widok lekarzy w fartuchach i warunków szpitalnych), a także dzieci niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie oraz dzieci i młodzieży sypiających nieregularnie.

Badania dostosowujemy do pacjenta, do jego naturalnych godzin zasypiania, snu czy drzemki dziennej. Wizytę można umówić na dowolną godzinę w ciągu dnia lub nocy. Technik EEG przyjeżdża do domu z przenośnym sprzętem do badań EEG, przygotowuje pacjenta do badania tak jak w tradycyjnej pracowni oraz wykonuje badanie.

Standardowy zapis EEG we śnie trwa około 1 godziny, ale można go wydłużyć, w zależności od potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza.

Wykonujemy badania EEG i  z zapisem wideo EEG:

  • we śnie w godzinach dziennej drzemki dziecka lub we śnie spontanicznym w godzinach nocnych
  • w czuwaniu w ciągu dnia
  • badania całonocne (8 h wideo EEG monitoringu)

Domowe badanie EEG dorosłych – kiedy wyjście z domu sprawia trudność

Wielu pacjentów dorosłych, którym zlecono badanie EEG nie wykonuje go z powodu niemożności wyjścia z domu. Często nie pozawala im na to stan zdrowia, problemy z poruszaniem się po udarach mózgu, niepełnosprawność ruchowa czy intelektualna a także różnego rodzaju zaburzenia lękowe towarzyszące depresji czy innym chorobom psychicznym. Dla takich pacjentów rozwiązaniem może być badanie EEG w domu. Technik wykonujący badanie EEG przyjeżdża do domu pacjenta z przenośnym sprzętem do badań EEG na umówioną  godzinę. Czas zapisu EEG w czuwaniu trwa około 20-60 minut.

Opisy badań EEG można odebrać osobiście w placówce lub mogą zostać wysłane pocztą tradycyjną, a scan opisu badania e-mailem.